Harry Potter Broom -->

środa, 23 stycznia 2013

Top 10: Ulubione postacie dziecięce w literaturze

Dziś pora na... Ulubione postacie dziecięce w literaturze !

Gdzieś pomiędzy robieniem mnóstwa innych rzeczy wstawiam w końcu Top 10. Kto znalazłby się w Waszym zestawieniu postaci dziecięcych?

1. Sara
z "Małej Księżniczki"


Sara jest uparta, ale i pełna empatii. to optymistycznie patrząca na świat dziewczynka o bujnej wyobraźni. Nigdy się nie poddaje. Uwielbiam ją od kiedy pierwszy raz przeczytałam tą książkę, a miałam wtedy może z 9 lat.


2. Cedryk
z "Małego Lorda"


Podobnie jak Sara od dawna jest jednym z moich ulubionych bohaterów. Uroczy, odważny chłopiec, który nie zna lęku. Dzięki mądrej i czułej mamie jest przyjaźnie nastawiony do otaczającego go świata i chętnie zmienia ten świat na lepsze. 


3. Jacopo
z "Atramentowej Trylogii"


Nie znalazłam żadnego zdjęcia ani obrazka, pewnie dlatego,  że był niewiele znacząca postacią. Mimo to, na zawsze go zapamiętam, choć Atramentową Trylogię czytałam ładnych parę lat temu. Jacopo był pyskatym, rozpuszczonym i apodyktycznym dzieckiem, choć nie była to jego wina. Dziecko samo się nie wychowa, a żadne z natury nie jest złe. Chłopcu brak było miłości. Matka nie potrafiła mu jej okazać, nie mówiąc już , o dziadku tyranie. A jednak, gdy przyszło stanąć po stronie dobra lub zła Jacopo wybrał właściwie i pomógł głównym bohaterom.


4. Wszystkie dzieci Ani Shirley
Z "Ani z Zielonego Wzgórza"


Jim, Walter, Nan, Di, Shirley i Rilla - cała gromadka ze Złotego Brzegu (dom dorosłej już Ani). Poświęcono im głównie trzy ostatnie części cyklu. Każde z dzieci jest inne, wyjątkowe na swój sposób. Wszystkie jednak mają bogatą wyobraźnię i poczucie humoru. Są to sympatyczne, pełne życia dzieciaki, których nie sposób nie polubić.


5. Pollyanna
z "Pollyanny"


Optymizm tej dziewczynki i jej zbawienny wpływ na innych oraz "gra w zadowolenie", polegająca na tym, by cieszyć się z wszystkiego, w którą ciągle grała, sprawiają, że to jedna z najsympatyczniejszych postaci literatury dla dzieci. 


6. Nel 
z "W pustyni i w puszczy"


Nel być może jest mała i chwilami naiwna, ale dzielnie znosi trudy podróży przez Afrykę. Dręczona chorobą i trudnymi warunkami wciąż pragnie żyć. I to żyć pełnią życia. Uwielbia zwierzęta i nie może patrzeć na ich nieszczęście. Mała ryzykantka (ja też chcę się pohuśtać na słoniowej trąbie!). Zabawna i odważna na zawsze pozostanie przeze mnie zapamiętana. 


7. Pete
z "GONE: Zniknęli"


Mały Pete cierpi na autyzm. Obdarzony jest również niezwykłą mocą, dzięki której stworzył ETAP.  Nikt tak naprawdę nie wie, do czego Pete jest zdolny. Praktycznie nie ma z nim kontaktu, jest pogrążony we własnym świecie. Lubię go, bo jest inny. To najbardziej intrygujące dziecko, na jakie napotkałam w literaturze. 


8. Rue
z "Igrzysk śmierci"


Sympatyczna, dzielna i zaradna Rue była jedną z najbardziej przeze mnie lubianych postaci w "Igrzyskach". Miałam łzy w oczach, gdy umierała. Bardzo wzruszył mnie jej los.


9. Prim
z "Igrzysk śmierci"


Losy Prim i jej śmierć również wzruszają. Miała zaledwie 11 lat, ale była bardzo dojrzała jak na swój wiek. Wiele w życiu przeszła. Problemy w domu, potem siostra na Igrzyskach i wojna z Kapitolem. Prim, jak jej matka, chciała leczyć ludzi i miała do tego ogromny talent. Jej poświęcenie wywarło na mnie duże wrażenie. Przy tym wszystkim pozostała łagodną, pogodną dziewczynką. W filmie wyszła chyba odrobinkę zbyt poważnie. 


10. Elva
z "Dziedzictwa"


W wyniku błędu Eragona Elva wyczuwała ból otaczających ją ludzi. Jej moc zmuszała ją do pomagania im. Szybciej dorastała fizycznie. Zawieszona gdzieś pomiędzy dzieciństwem, a dorosłością, praktycznie nie miała bliskich. Jej życie składało się z cierpień innych ludzi. zawsze było mi jej żal, a skrzywdzona psychika Elvy jest intrygująca. To świetnie wykreowana postać. 

8 komentarzy:

 1. I pomyśleć, że nigdy nie czytałam "Małego Lorda", chociaż mam go na półce:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zachęcam do sięgnięcia po tą książkę. Czyta się ją w jeden dzień : )

   Usuń
 2. Niektóre pokrywają się z moimi ulubionymi postaciami :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jacopo był naprawdę intrygującą postacią :p Również lubię Rue i Prim :) Niestety ich los zakończył się tragicznie czego nie spodziewałam się w przypadku siostry Katniss, było to dla mnie ogromnym zaskoczeniem :/ Pozdrawiam :3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moja koleżanka czytała "Kosogłosa" na przerwach i w momencie śmierci Prim krzyknęła "że co? nieeeee", więc, gdy ja później czytałam tę książkę, wiedziałam już, co się stanie, ale mimo wszystko miałam łzy w oczach :<

   Usuń
 4. Znam tylko Nel i Pete :O :D
  hahah

  OdpowiedzUsuń
 5. Z wszystkich źródeł twoich postacie czytałam tylko "Ania z Zielonego Wzgórza" i to tylko pierwszą część - więc nie dotarłam do momentu jej dzieci. Igrzyska oglądałam (strata czasu) i film był ... nieciekawy, że tak to ładnie ujmę w słowa. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Film faktycznie nie wyszedł im zbyt dobrze. Książka jednak jest niesamowita i naprawdę ją polecam : )

   Usuń

Popularne posty

The Hunger Games 32x32 Logo