Harry Potter Broom -->

środa, 9 stycznia 2013

Top 10: Ulubione męskie postacie z literatury (młodzież)


Dziś pora na... Ulubione postacie męskie w literaturze  (młodzież)!

Druga część ulubionych książkowych bohaterów sprawiła mi nie lada problem. Okazało się, że wcale nie ma tak wielu ciekawych nastoletnich postaci. Długo zastanawiałam się kogo tu umieścić, ale w końcu udało mi się sklecić zestawienie. A kto Waszym zdaniem powinien się w nim znaleźć?

1. Alek, Rudy i Zośka
z "Kamieni na szaniec"


To nie są wyłącznie postacie z kart książki. Alek, Rudy i Zośka (Maciej Alesy Dawidowski, Jan Bytnar i Tadeusz Zawadzki) żyli naprawdę. Ich młodość brutalnie przerwała wojna. Ta odważna trójka bez wahania walczyła za ojczyznę. Byli lojalni wobec przyjaciół, dobrzy, odważni i inteligentni. Prawdziwa przyszłość narodu. Niestety, zginęli w bardzo młodym wieku. W książce opisani zostali świetnie, najbardziej zaś polubiłam Alka. W scenach śmierci wszystkich trzech bohaterów miałam łzy w oczach.


2. Bliźniacy Weasley
z "Harry'ego Pottera"


Bądźmy szczerzy: Freda i George'a nie da się nie kochać. Są genialni. Ich żarty i dialogi nieustannie wywołują uśmiech na twarzy. Ponadto są odważni i lojalni. Nigdy się nie poddawali. Nawet w najtrudniejszych chwilach się nie załamywali, trudności starali się przezwyciężać poczuciem humoru. Mieli ogromny dystans do świata i siebie samych. Szkoda, że J.K. Rowling uśmierciła jednego z nich. 


3. Eragon
z "Dziedzictwa"


Eragon był odważny, bystry i zdolny. Potrafił przewodzić. Wykazał się zaangażowaniem w walce o Alagaesię. Co odróżnia go od innych książkowych bohaterów? Nie był wyidealizowany. Bywał irytujący, naiwny, uparty jak osioł. Popełniał błędy, ale zawsze potrafił się do nich przyznać i próbował je naprawić i właśnie za to trafił do tego zestawienia.

4. Staś Tarkowski 
z "W pustyni i w puszczy"Staś był sympatycznym chłopakiem, bardzo inteligentnym, odważnym i zaradnym. Podziwiam go za to, że potrafił znieść trudy podróży po Afryce, a w szczególności za opiekę nad Nel.


5. Peeta Mellark
z "Igrzysk śmierci"


Wiecznie uśmiechnięty Peeta od razu zyskał moją sympatię. Dobry i odważny, od samego początku nie chciał stać się pionkiem Kapitolu.


6. Gilbert Blythe
z "Ani z Zielonego Wzgórza"


Gilbert trafił do tego zestawienia, a nie do Top 10 dorosłych bohaterów ze względu  na to, ze jako dorosły był przeciętny. Urzekał w wieku nastoletnim. Uroczy, wiecznie uśmiechnięty łobuziak uganiający się za Anią. Sympatyczny i inteligentny.7. Harry Potter
z "Harry'ego Pottera"Harry'ego cenię przede wszystkim za odwagę i za to, że sława nie namieszała mu w głowie. Za jego oddanie przyjaciołom i wiarę w nich. I nie cierpię filmowego Harry'ego. W ekranizacjach zrobili z niego głupka. Nic nie potrafi, nic nie rozumie. Inteligencją wykazuje się tylko w "KOmnacie Tajemnic", gdy Hermiona lezy nieprzytomna. Ta dziewczyna go ograniczała xD Przypomniało mi się, jak w kinie, na pierwszej części siódmej części (Boże, jak to brzmi) Harry wypowiedział najczęściej przez siebie wypowiadane w filmach zdanie "Nie rozumiem", a wkurzona mama mojej koleżanki na pół sali kinowek: "Niech mu ktoś to wszystko wyjaśni, on nic nie rozumie" : D


8. Treg Baldwin
z Heartlandu


Treg to lojalny, sympatyczny chłopak, który wie, czego chce w życiu. Jest czuły i troskliwy, świetnie dogaduje się z ludźmi, ma podejście do zwierząt.


9. Sam Temple
z "GONE"


Sam to nastolatek o ogromnych zdolnościach przywódczych. Choć bywa uparty i popełnia wiele błędów, ma odwagę zmierzyć się z własnymi lękami. Nie jest łatwo zapanować nad społeczeństwem przerażonych dzieciaków, gdy wszyscy powyżej piętnastego roku życia zniknęli. Sam radzi sobie całkiem nieźle.


10. Percy Jackson
z serii"Percy Jackson i bogowie olimpijscy"


Percy to chłopak szczery, odważny i uczciwy. Oddany wobec przyjaciół przeżył wiele przygód i zrobił wiele dobrego, ale pozostał skromny i za to go lubię. 

5 komentarzy:

 1. Jako dorosły przeciętny?! Zupełnie się z tym nie zgadzam. Był wspaniałym lekarzem, takich właśnie nam brakuje. Poza tym to piękne, że pomimo upływu lat cały czas tak bardzo kochał Anię. Przeciętnością bym tego nie nazwała!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Owszem, był sympatyczny. I może użyłam złego słowa. Nie był tak naprawdę przeciętny w znaczeniu... pospolity czy coś. Po prostu na Top 10 postaci dorosłych by nie zasłużył, bo na ich tle wypada średnio, więc upchnęłam go tutaj ; D

   Usuń
 2. Uwielbiam Percy'ego *.* Pisałam ostatnio o Alku, Rudym i Zośce rozprawkę na próbnym teście po gimnazjum ;) Wspaniali bohaterowie :) Ciekawa notka !! Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję : ) Ja bardziej nawet niż samego Percy`ego lubię książki o nim.

   Usuń
 3. I w Eragonie też się kiedyś kochałam! Co to była za miłość xd

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty

The Hunger Games 32x32 Logo