Harry Potter Broom -->

środa, 28 listopada 2012

Top 10: Ulubione postacie kobiece w literaturze (nastoletnie)
Dziś pora na... Ulubione postacie kobiece w literaturze  (nastoletnie)!

Druga część ulubionych kobiecych postaci w literaturze - tym razem wzięłam na celownik nieco młodsze bohaterki :) Kogo wam tu brakuje? A może ktoś nie zasłużył na miejsce w tym zestawieniu?


1. Ciri
z Wiedźmina


Ciri polubiłam już wtedy, gdy była małą pyskatą dziewczynką. W miarę jak dorastała, stawała się coraz ciekawszą postacią. Dokonała okrutnych czynów, ale to los zmusił ją do tego. Przeżyła wiele i bardzo się zmieniła, wciąż jednak pozostała upartą, odważną osóbką o silnym charakterze. Gdy kochała to całym sercem, tak samo głęboko potrafiła również nienawidzić. 


2. Katniss Evardeen 
z Igrzysk Śmierci


Katniss w wieku jedenastu lat została głową rodziny. By przetrwać, musiała wykazać się sprytem i odwagą. Na arenie głodowych igrzysk była zmuszona zabijać, ale nie zatraciła swojego człowieczeństwa. Udało jej się pozostać sobą mimo okrucieństw, które przeżyła. Była silna i uparta, a w głębi duszy także wrażliwa.


3.Ginny Weasley


z Harry'ego Pottera


Odwaga Ginny była ogromna i to za nią najbardziej cenię tę postać. Panna Weasley nigdy nie płakała. Była silna psychicznie. Przeżyła opętanie przez Voldemorta, ale nie załamało jej to. Potrafiła o tym mówić. Szczerość to kolejna jej zaleta. Ginny to także osóbka z poczuciem humoru, ogromnym magicznym talentem. Bardzo stała w uczuciach.


4. Hermiona Granger
z Harry'ego Pottera


Chodząca wikipedia. Wiedziała naprawdę sporo. Uwielbiała czytać książki. Ambitna i nieco przemądrzała zyskała sobie sympatię wielu czytelników, w tym także i mnie. Lojalna wobec przyjaciół poświęciłaby dla nich życie. Uczuciowa i wrażliwa dziewczyna.


5.Luna Lovegood
z Harry'ego Pottera


Lunę uwielbiam za jej oryginalność i ogromną wyobraźnię. Za to, że lubiła marzyć i miała odwagę, by być sobą. Za jej przywiązanie, jakim darzyła przyjaciół (namalowała ich połączone łańcuchem składającym się z wyrazu "przyjaciele" twarze na ścianach i suficie w swoim pokoju).


6.Amy Fleming
z Heartlandu


Amy to wrażliwa dziewczyna, która sporo przeszła. Chciałaby pomóc wszystkim dookoła. Z końmi dogaduje się czasami lepiej niż z ludźmi i to właśnie w ich towarzystwie szuka siły do starcia z rzeczywistością. Gdy jednak popadnie w konflikt, stara się go naprawić, nie zostawia nierozwiązanych spraw. Jest bardzo pracowita. 


7.Meggie Folchart
z Atramentowej Trylogii


Atramentową Trylogię czytałam kilka lat temu i jest to jedna  z moich ulubionych serii, do której jeszcze powrócę. Meggie to nastolatka z bujną wyobraźnią, kochająca czytać. Uparta, odważna i wrażliwa, nie zawaha się przed niczym, by ocalić swoich bliskich. Chciałaby uszczęśliwić wszystkich dookoła.


8.Sadie Kane
z Kronik Rodu Kane


Sadie nie da sie nie lubić. Owszem, bywa irytująca, ale ma duże poczucie humoru, jest pyskata i uparta. To charyzmatyczna postać, która automatycznie wywołuje uśmiech na naszej twarzy. Odważnie próbuje ratować świat przed Chaosem (a ma dziewczyna talent magiczny). Narracja w jej wykonaniu jest świetna i nawet jej życie uczuciowe nie przynudza (jak u większości bohaterek powieści dla młodzieży).


9.Jenna Heap
z Septimusa Heapa


Jennę właściwie poznajemy jako dziecko, ale w ciągu serii "Septimus Heap" znacznie ona dojrzewa. Z odważnej sympatycznej dziewczynki staje się odważną (i upartą) Następczynią Tronu, dla której priorytetem jest dobro Zamku. I właśnie za tą przemianę Jenna trafia do mojego zestawienia.


10.Meghan Chase
z Żelaznego Dworu


Meghan to odważna nastolatka. W szkole nie jest zbyt lubiana, nie stać ją na modne ciuchy czy nowoczesne gadżety. Ale ona wcale się tym nie przejmuje i właśnie za to ją podziwiam. Wie, że jest ponad to, co mówią o niej inni. A gdy jej brat zostaje porwany, robi wszystko, by go odzyskać. Potrafi też szybko wyplątać się z miłosnego trójkąta - to dopiero rzadka w dzisiejszej literaturze umiejętność! 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty

The Hunger Games 32x32 Logo