Harry Potter Broom -->

sobota, 18 lipca 2015

[99] Lux perpetua

Tytuł: Lux perpetua

Seria: Trylogia husycka #3

Autor: Andrzej Sapkowski

Wydawnictwo: Supernowa

Liczba stron: 560


W końcu znalazłam czas, by dokończyć Trylogię husycką – dzieło mojego ulubionego pisarza, twórcy „Wiedźmina” – Andrzeja Sapkowskiego. W moje łapki wpadła ostatnia część serii – „Lux perpetua”. Czy jest tak dobra, jak poprzednie tomy? Czego można się po niej spodziewać?

Reinmar z Bielawy zwany Reynevanem jest już znaczącą postacią w husyckich szeregach. Jak to w życiu bywa, oznacza to nie tyle nowe przywileje, ile nowych wrogów. A tych nigdy głównemu bohaterowi nie brakowało. Choć przez całą serię dorósł, nie udało mu się pozbyć wyjątkowego talentu pakowania się w tarapaty. Tym razem nie dość, że wciąż szuka swej porwanej ukochanej, to jeszcze staje przed wyborem między miłości ą a lojalnością. Pomaga mu, jak zwykle do bólu praktyczny i szczery, Demeryt Szarlej. Z kolei trzeci z kompanii, Samson Miodek, także stanął na rozstaju dróg. Którą z nich wybierze? Co knuje Grellenort? Gdzie podziewa się Urban Horn? I, przede wszystkim, gdzie jest Jutta?

Jak widać, pytaniom nie ma końca, pomalutku jednak jawią się też na nie odpowiedzi. Jednak, co nie jest niczym zaskakującym w powieściach Sapkowskiego, wszystkiego czytelnik się nie dowie. Bo i o czym miałby rozmyślać po lekturze?

A wierzcie mi, jest o czym. Niełatwe wybory moralne bohaterów, całe mnóstwo niebezpiecznych przygód, świetnie odzwierciedlone tło historyczne wydarzeń, niepowtarzalna warstwa językowa utworu, łacińskie zwroty i wyrażenia wplecione w tekst. To wszystko składa się na finał trylogii idealnie do niej pasujący – pełen zwrotów akcji, trzymający w napięciu, pochłaniający bez reszty, intrygujący. 

Nie sposób pominąć bohaterów powieści – bohaterów z krwi i kości, bez względu na to, czy są postaciami pierwszoplanowymi czy pojawiają się tylko w epizodach. Sapkowski ukazał poprzez nich, jak skomplikowane mogą być dzieje ludzkiego życia i jak nawet nie spodziewamy się, jak nasze decyzje mogą wpłynąć na losy innych ludzi. Ponadto w mistrzowski sposób zaprezentował przemianę i dorastanie swych bohaterów (z moim ulubieńcem – Reinmarem na czele) przy jednoczesnym pozostaniu tym samym człowiekiem, jakim było się kiedyś.

Co jeszcze mogę powiedzieć o „Lux perpetua”? Bardzo wiele, ale chyba nikomu nie będzie się chciało czytać tych wszystkich „ochów” i „achów”, mam rację? Tym bardziej, że byłyby podobne, co przy poprzednich częściach, a nawet innych utworach Sapkowskiego. Powiem więc tylko, że czytając, czułam całą gamę emocji (łącznie z… zdenerwowaniem na autora za… no, kto przeczyta, będzie wiedział za co), zainteresowałam się nieco tematem wojen husyckich no i ogólnie myślami byłam razem z Reynevanem i spółką.

Polecam gorąco całą trylogię – naprawdę jest warta przeczytania, choćbyście wcale nie przepadali za tego typu literaturą.Cytat:
"W Polsce każdy, kto u władzy, ma własne, prywatne interesy i niezmiennie własny interes dobrem ojczyzny nazywa, tak u was od wieków jest i po wiek wieków będzie."

Ocena: 10/10

8 komentarzy:

 1. Napisałam Ci komentarz a potem go skasowało. Znowu. Oesu co tu się dzieje

  OdpowiedzUsuń
 2. Historia <3 Trylogia kusi, zwłaszcza po przeczytaniu Twoich recenzji, ale boję się, że się będę wkurzać, że dany wątek skończył się tak, a nie inaczej itp. Jest duże prawdopodobieństwo, że przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie ma problemu, mogę sięgnąć po tę trylogię, ale sumienie nie pozwala mi tego zrobić, dopóki nie skończę Wiedźmina. Ba! Muszę go zacząć! :D Także najpierw pan Gerald z Jaskrem, później w kolejce mogą się ustawić pozostałe dzieła Sapkowskiego. :)
  Pozdrawiam,
  Sherry

  OdpowiedzUsuń
 4. 10/10? Nieźle, już dawno nie widziałam takiej oceny na blogach, ale może dlatego, że nie tyczyło się to Sapkowskiego...
  Czytam na razie jego opowiadania i jestem zachwycona! Niejednoznaczność bohaterów to coś, co mnie urzekło, tak samo jak odwołania do baśni oraz mitologii słowiańskiej, więc po trylogię husycką też z wielką chęcią sięgnę!
  A tak poza tym - fajne piórko zamiast kursora. :D
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo wysoka ocena, nic tylko zabrać się za czytanie i zachwycać się tak samo jak ty:) Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty

The Hunger Games 32x32 Logo